Nowości
Udostępniliśmy w sprzedaży nowe moduły oprogramowania LINIA umożliwiające obliczanie linii napowietrznych wg normy PN-EN-50341-2016 (nowy załącznik NNA). |
WIATR |
WIATR - sprawdzanie słupa z przewodami przy owiewaniu wiatrem pod różnymi kątami
INFORMACJE OGÓLNE:
Szczególnie dla słupów przelotowych (i przelotowo-narożnych) istotne jest sprawdzenie sił występujących na słupie, pochodzących od parcia wiatru na:
W programie możemy symulować owiewanie słupa (wraz z przewodami i uzbrojeniem) ze wszystkich stron i sprawdzić jakie występują na nim siły dla wiatrów z różnego kierunku. Moduł WIATR posiada kilka dodatkowych funkcji jak np. sprawdzanie słupów pod względem stanów awaryjnych (np. zerwanie wybranych przewodów na słupie odporowym):
Dla zilustrowania problemu posłużymy się typowym przykładem błędu w projektowaniu linii izolowanych nn 0,4kV - brakiem obliczeń sił związanych z parciem wiatru na słup przelotowy ŻN 10/200 z przyłączem napowietrznym. W linii głównej zastosowano przewód AsXSn 4x70mm2 + AsXSn 2x25mm2
Obliczymy siły statyczne (bez wiatru) występujące na słupie w przypadku zastosowania słupa ŻN 10/200:
Słup wydaje się być dobrany prawidłowo - jednak dla takiego słupa przelotowego należy jeszcze obliczyć obciążenie wiatrowe: Okazuje się, że obciążenie na słupie związane z parciem wiatru na przewody oraz konstrukcję przekroczy dopuszczalne obciążenie słupa w tym kierunku! Słup ŻN ma różną wytrzymałość pod różnym kątem i dla "słabych kątów" jego wytrzymałość zostanie przekroczona - stało się tak dlatego że w przypadku wiania wiatru z kierunków 195-255 stopni składowa od parcia wiatru będzie miała podobny zwrot jak składowa od naciągu przyłącza. Siły zsumują się i mimo, że nie przekroczą one maksymalnej dopuszczalnej siły dla słupa ŻN w najlepszszym kierunku (Fx=227daN) to przekroczą one jego wytrzymałość dla kąta pośredniego gdzie jego dopuszczalne obciążenie jest w granicach 110 daN.
Opisany powyżej przypadek będzie miał tym większe skutki im:
W praktyce rzadko słup ŻN z przyłączem napowietrznym może być stosowany w liniach izolowanych nn. Każdorazowo przed zastosowaniem takiego słupa należy policzyć jego obciążenie wiatrowe.
|